Mobiltelefonen er unges livsledsager. Her ligger billeder, kontakter, SMSer og applikationer. Øverst på gavelisten hos mange af de 45.000 unge, som i år er blevet konfirmeret, står en smartphone - en opgradring af livsledsageren i lommen.
Folkekirkens Konfirmandcenter, som FDF har været med til at starte, har sammen med Folkekirken.dk og sognepræst Carsten Hansen Dybkjær udviklet en gave til årets konfirmander. En konfirmandapp til konfirmandernes smartphone. Med et par klik eller indlæsning af en kode, kan konfirmanderne hente fadervor, trosbekendelse, link til Salmebogen og Bibelen samt links til sjove video’er på youtube.
En livledsager ved hånden
De flest konfirmander siger efter konfirmationen farvel og tak til kirken. Derfor fik sognepræst sognepræst i Hesselager Carsten Hansen Dybkjær ideen til at udvikle noget, som konfirmanderne kunne tage med sig videre i livet.
- Man vl gerne som præst give dem noget med, en slags livsledsager på den telefon, som de jo altid har ved hånden, siger sognepræst i Hesselager Carsten Hansen Dybkjær.
Læs mere om kofirmandapplikationen
her og mere om Folkekirkens Konfirmandcente
her.

Her kan du læse de seneste nyheder om alle de spændende ting der sker i FDF.
FDF-nyheder er store og små nyheder fra det ganske FDF-land.
Ansvarshavende for FDF-Nyheder er FDFs kommunikations-medarbejder, Jimmy Damsgård, damsgaard@fdf.dk
Tonselege
På asfalt tegnes med kridt et stort troldehoved (på anden grund markeres med tov), som alle deltag…
Samarbejde
Hvert hold får en stak stole (færre end der er deltagere på holdet). Holdets opgave er nu et komm…
Tilbehør: Melonsalat, 200 g brød fx. ciabatta. Rør kødet med salt og rør herefter 2 spsk vand,…
Glarmesteren
Roller: Frue, mand, en lille dreng
Sketchen: Fruen sidder i køkkenet, da der lydder et vældigt brag.
FDFs forbundskontor | Rysensteensgade 3 | 1564 København V. | Tlf.: 33 13 68 88 | E-mail: FDF@FDF.dk