Midlertidig status på Boenhedstilmeldingen

FDF oplever i øjeblikket en del spørgsmål omkring Boenhedstilmeldinegn til FDF Landslejr 2026. På denne side vil vi samle alt information.
Der vil bliver skrevet til og slettet løbende, som tingene udvikler sig.

Tips og tricks

En boenhedstilmelding består af to dele

  • En del (Deltagere) hvor alle de deltagere der skal bo og spise hos jer, skal stå
  • En anden del (Stamdata), hvor I skal svare på en masse spørgsmål om alt fra brænde til vandmelonsalat

I kan skifte i mellem delene. Øverst på siden med deltagere er der en knap til stamdata og på kvitteringssiden fra stamdata er der en knap til deltagere.

Tilknytning af seniorer til boenhed

Som kreds kan man ikke tilknytte en senior til en seniorlejr – Der er seniorlejren, der skal tilknytte seniorerne. Så der er kun en vej, det er at tage fat i dem der står for den seniorlejr de skal bo I og få dem til at inviterer dem.

Det er dem der er ansvarlige for en boenhed, der bestemmer hvem der skal bor der – Så de inviterer

Gensende invitation til boenhed

Man kan ikke gensende invitationen via Medlemsservice, men det er et ret enkelt link modtageren skal have.

Hvis I sender dette link https://medlem.fdf.dk/landslejr/boenhed/accept/12345678 hvor 12345678 erstattes af medlemmets medlemsnummer, kan de klikke på det og ende det rigtige sted. Det kan sendes via mail eller SMS.

Kendte fejl, der fejlmeldt

Disse to fejlmeldt til supporten og vi afventer en løsning

Problemer med stamdatadelen

En del brugere, men ikke alle oplever problemer med at man ikke kan få lov at gemme, stemdatadelen, fordi man ikke har svaret på det hele. Men man kan ikke se det man ikke har svaret på.

Det er kritisk og vi samarbejder med Medlemsseervice og at finde en løsning hurtigst muligt. Men lige nu kan vi ikke gennemskue hvorfor.

Skriv til FDF@FDF.dk hvis I har vigtige rettelser, som ikke kan vente – Skriv præcis hvad boenheden hedder og hvad I ønsker rettet, så kan vi gøre det bagom.

Godkendelse af betaling for boenheder

Nogle oplever denne fejl:

På grund af sikkerhedsrestriktioner, har du ikke tilladelse til at tilgå ‘Arrangementstilmelding’ (event.registration) datasæt. Kontakt administrator for spørgsmål om adgang.

Vi er klar over det og arbejder på en løsning.

Vær opmærksom på at denne godkendelse vedrøre kun betaling for rafter og transport. Deltagerbetaling faktureres fra landslejrens økonomisystem.